
We wish everyone a beautiful day,
We have a new unboxing for you!
This time, we will take a look at the Root Industries Air RS V2 together.
In the video, we introduced the Root Industries Air RS V2.
Included in the package is a hex key 6 and a manual, which is typically in foreign languages, but don't worry, we will provide you with a manual in Czech. The individual components are really carefully packaged.
The handlebars on the scooter are in the shape of a "T". Steel handlebars with dimensions 710 mm x 610 mm. The grips are comfortable here, the end caps are made of hardened plastic. There is a double clamp for a 6mm Allen key.
The wheels here are 120 mm in size with a wheel hub width of 24 mm.The scooter features an aluminum deck from Root Industries Air V2 with dimensions of 55.9cm (22") x 13.3cm (5.25"). Footspace is 370 mm. Root Industries did not want to use the SCS compression system, so they chose the tried-and-true classic HIC, which is better for maintenance. Fullcore wheels with an aluminum core. There is a very well-made aluminum fork, integrated headset, the steerer is made from one piece.
The board has a concave across its entire width. At the back, there is a beautifully hardened plastic brake, the box ends are square - the scooter is mainly designed for street. Box ends are interchangeable.
Overall height of the scooter is 970 mm and the total weight of the scooter is 4450 grams.
Main advantages:
Specifications:

| Freestyle scooter for | intermediate riders |
| Weight | 4450 g |
| Maximum rider height: | 195 cm |
| Minimum rider height: | 165 cm |
| Backsweep | No |
| Handlebar height | 710 mm |
| Handlebar width | 610 mm |
| Handlebar height from the ground | 970 mm |
| Handlebar Shape | T Shape |
| Handlebar Material | steel |
| Outer Diameter of Handlebars | 32 mm |
| Inner Diameter handlebars | 28 mm |
| Deck length | 559 mm |
| Deck width | 133 mm |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Deck neck | one-piece |
| Dropout shape | Box Cut (square shape) |
| Clamp | two-screw |
| Type of headset according to the deck | Integrated |
| Headset composition | threadless |
| Headset bearings | industrial |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork Material | aluminum |
| Wheel Size | 120 mm |
| Wheel Rubber Width | 24 mm |
| Wheel Hub Width | 24 mm |
| Wheel Hub Design | Hollow |
| Hub Material wheels | aluminum |
| Bearings | ABEC 5 |
| Compression system | HIC |
| Brake type | springless (Flex fender) |
| Brake material | plastic |
| Load capacity | 120 kg |
| Color | black |
| Designed in | Australia |
| Made in | China |
Rating: We definitely recommend the scooter for riders with a minimum height of 165 cm, as the scooter itself is really tall. We really like its design and appearance, and all of this at a great price, it is truly well-crafted. The scooter is primarily focused on street.
We hope you enjoyed our video and are already looking forward to the next one!
Check out our gallery where you can find all the photos of the Root Industries Air RS V2.
Find the complete offer of Root Industries Air RS V2 freestyle scooters HERE.
Follow us further on youtube, instagram, facebook, and now also on TikTok, and we would be happy if you share your experiences with this scooter with us.
Team Scootshop.cz





