
We wish everyone a beautiful day,
We have a new unboxing for you!
This time, let's take a look at the freestyle scooter Root Industries Signature Invictus Clayton Lindley.
In the video, we introduced the freestyle scooter Root Industries Signature Invictus Clayton Lindley.
Scooter is packaged perfectly, securely. Handlebars of this scooter have an absolutely perfect design, the grips are strong, and there are great plastic end caps. The handlebars are overall great. The inner diameter of the handlebars is 28 mm and the outer diameter of the handlebars is 35 mm.The clamp here is for a 6mm Allen key, it is simple, and the notch is above the clamp. The handlebar height is 610 mm and the handlebar width is 580 mm.
The deck of this scooter has a fantastic design.
The scooter features 110 mm x 30 mm lightweight Honeycore wheels. Every detail is meticulously crafted here. Griptape is paper-like, hard. The fork is threadless, aluminum, and one-piece. There are industrial deposits here. IHC compression system.The total weight of the scooter is 3,450 g and the total height of the scooter is 850 mm.
Main advantages:
Specifications:

| Freestyle scooter for | intermediate riders |
| Weight | 3450 g |
| Maximum rider height: | 180 cm |
| Minimum rider height: | 165 cm |
| Backsweep | No |
| Handlebar height | 610 mm |
| Handlebar width | 580 mm |
| Handlebar height from the ground | 850 mm |
| Handlebar Shape | Y Shape |
| Handlebar Material | aluminum |
| Outer Diameter of Handlebars | 35 mm |
| Inner Diameter handlebars | 28 mm |
| Deck length | 495 mm |
| Deck width | 122 mm |
| Deck angle | 82.5 |
| Concave | yes |
| Deck Material | aluminum 6061 T6 |
| Deck Neck | one-piece |
| Dropout Shape | Peg Cut (standard shape) |
| Clamp | two-bolt |
| Inner Diameter of Clamp without SHIM | 35 mm |
| Type of Headset According to boards | Integrated |
| Headset | threadless |
| Headset bearings | industrial |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork Material | aluminum |
| Wheel Size | 110 mm |
| Wheel Rubber Width | 30 mm |
| Wheel Hub Width | 30 mm |
| Wheel Hub Design | Hollow |
| Hub Material wheels | aluminum |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression system | IHC |
| Brake type | springless (Flex fender) |
| Brake material | plastic |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | black |
| Color | blue |
Rating: We really like the scooter for its design.The scooter is manufactured for intermediate riders who are between 165-180 cm tall. The scooter is ideal for the skatepark in terms of parameters. We definitely recommend the scooter!
We hope you enjoyed our video and are already looking forward to the next one!
Check out our gallery where you can find all the photos of the freestyle scooter Root Industries Signature Invictus Clayton Lindley.
Find the complete range of Root Industries freestyle scooters Invictus HERE.
Follow us further on youtube, instagram, and facebook, and we would be happy if you share your experiences with this scooter with us.
Team Scootshop.cz





