
Hello everyone,
Today, we will take a look at the great freestyle scooter Slamm Tantrum V8, which is designed for the youngest, beginner riders.
We have prepared a more detailed description of the scooter for you, which you can also see in the video:
The scooter Slamm Tantrum V8 is an excellent freestyle scooter for the youngest, beginner riders. You will definitely appreciate the great weight and other superb components of this scooter, such as the threadless fork with IHC compression system, 100 mm wheels with ABEC9 bearings, or the absolutely superb handlebars.
As we mentioned above, the scooter has super steel handlebars with dimensions of 500 x 495 mm.
This scooter has a threadless, two-piece, steel fork. Socket is with three screws.The scooter features a threadless, ball-bearing headset.
The Slamm Tantrum V8 scooter features a two-piece deck neck, with deck dimensions of 495 x 116 mm. Footspace with a size of 330 mm.The scooter has super wheels with a size of 100mm with ABEC9 bearings and a plastic core. Brake is on the rear part springless and steel.
Rating: We definitely recommend this scooter for the youngest, beginner riders. It will impress you with its high-quality and truly superb components from handlebars to wheels. The scooter is at a great price, with a fantastic design and very good quality. We definitely recommend this scooter!
| Freestyle scooter for | beginners |
| Weight | 3500 g |
| Backsweep | No |
| Handlebar height | 500 mm |
| Handlebar width | 495 mm |
| Handlebar height from the ground | 750 mm |
| Handlebar shape | Shape Y |
| Handlebar Material | steel |
| Outer Diameter of Handlebars | 32 mm |
| Inner Diameter of Handlebars | 28 mm |
| Deck Length | 495 mm |
| Deck Width | 116 mm |
| Footspace | 330 mm |
| Deck Angle | 82.5 |
| Concave | yes |
| Deck Material | aluminum 6061 T6 |
| Deck Neck | two-piece |
| Clamp | three-bolt |
| Inner diameter of the clamp without SHIM | 32 mm |
| Type of headset according to boards | non-integrated |
| Headset | threadless |
| Headset bearings | ball, encapsulated |
| Fork type | threadless, two-piece |
| Fork Material | steel |
| Wheel Size | 100 mm |
| Wheel Hub Design | Spoked |
| Wheel Hub Material | plastic |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression system | IHC |
| Brake type | springless (Flex fender) |
| Brake material | steel |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | blue |
Don't forget to check out other Slamm Tantrum scooters.
Follow us on Instagram and Facebook, and we would be happy if you share your experiences with this scooter with us.
The Scootshop.cz Team





