
We wish everyone a beautiful day,
We have a new unboxing for you!
This time, let's take a look at the Slamm Tantrum V9 together!
In the video, we introduced the freestyle scooter Slamm Tantrum V9.
Excellent freestyle scooter for the youngest beginner riders. Excellent weight, great components such asthreadless fork with IHC compr. system, 100mm wheels with ABEC9 bearings, super handlebars.
We recommend! Great for the skatepark!

| Freestyle scooter for | beginners |
| Weight | 3500 g |
| Maximum rider height: | 135 cm |
| Minimum rider height: | 100 cm |
| Backsweep | No |
| Handlebar height | 500 mm |
| Handlebar width | 495 mm |
| Handlebar height from the ground | 750 mm |
| Handlebar Material | steel |
| Outer Diameter of Handlebars | 32 mm |
| Inner Diameter of Handlebars | 28 mm |
| Shape handlebars | Y Shape |
| Deck Length | 495 mm |
| Deck Width | 116 mm |
| Footspace | 330 mm |
| Deck Angle | 82,5 |
| Concave | yes |
| Board Material | aluminum 6061 T6 |
| Board Neck | two-piece (welded) |
| Dropout Shape | Peg Cut (standard shape) |
| Clamp | three-bolt |
| Inner diameter of the clamp without SHIM | 32 mm |
| Type of headset according to plates | non-integrated |
| Headset | threadless |
| Headset bearings | industrial |
| Fork type | threadless, two-piece |
| Fork Material | steel |
| Wheel Size | 100 mm |
| Wheel Rubber Width | 24 mm |
| Wheel Hub Width | 24 mm |
| Wheel Hub Design | Spoked |
| Hub Material wheels | plastic |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression system | IHC |
| Brake type | springless (Flex fender) |
| Brake material | steel |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | black |
| Designed in | United Kingdom |
| Made in | China |
| Color | blue |
We hope you enjoyed our video and are already looking forward to the next one!
Check out our gallery where you can find all the photos of the Slamm Tantrum V9.
The complete offer of freestyle scooters Slamm Tantrum V9 can be found HERE.
Follow us further on youtube, instagram, facebook, and now also on TikTok, and we would be happy if you share your experiences with this scooter with us.
Team Scootshop.cz





