
We wish everyone a beautiful day,
We have a new unboxing for you!
This time, we'll take a look at the Snowscoot Eretic Slope.
In the video, we introduced the Snowscoot Eretic Slope.
The snowscoot is perfectly packaged.
We were very pleasantly surprised at how light the bottom of the snowscoot is. Instead of griptape, there are pins, which are great because they really dig into your shoes and won't slip. The fork is aluminum, with an HIC compression system, classic industrial composition. The neck is two-part.
The handlebars are classic, with the difference that the grips have a lock, so if water gets underneath them, you can easily access it. The grips themselves are very comfortable for us. At the top of the handlebars, there is a hook where you attach a spring that you clip to your pants to ensure that the snowscoot doesn't slide away if you fall. There is a built-in socket in the handlebars. Double clamp with a 6mm Allen key, if it gets stripped, there's a 4mm Allen key on the other side. The handlebar height is 720 mm and the handlebar width is 620 mm. The total height of the handlebars is 960 mm.
The length of the board is 580 mm, the width of the board is 140 mm, and the footspace is 340 mm.
Part of it is a smaller skid, which is installed at the front, followed by the larger one. Concave skis are designed to make it harder for snow to get in. The package includes a strap for locking the front leg.
The total weight of the snowscoot is 5,160 g.
Specifications:

| Freestyle scooter for | intermediate riders |
| Weight | 5,160 g |
| Maximum rider height: | 195 cm |
| Minimum rider height: | 165 cm |
| Backsweep | Yes |
| Handlebar height | 720 mm |
| Handlebar width | 620 mm |
| Handlebar height from the ground | 960 mm |
| Handlebar shape | Shape Y |
| Handlebar Material | aluminum |
| Outer Diameter of Handlebars | 35 mm |
| Inner Diameter of Handlebars | 32 mm |
| Deck Length | 580 mm |
| Deck Width | 140 mm |
| Footspace | 340 mm |
| Deck Angle | 81° |
| Concave | yes |
| Deck Material | aluminum 6061 T6 |
| Deck Neck | two-piece (welded) |
| Shape dropout | Peg Cut (standard shape) |
| Clamp | Integrated two-screw |
| Type of headset according to the deck | Integrated |
| Headset | Threadless |
| Headset bearings composition | industrial |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork Material | aluminum |
| Compression System | HIC |
| Brake Type | Fender (non-flexible, fixed) |
| Brake Material | plastic |
| Load Capacity | 100 kg |
| Color | black |
| Designed in | France |
| Made in | China |
Rating: We definitely recommend the snowscoot from Eretic!
More drifting, more long arcs, higher speed, more trick combinations.This is the Eretic Slope Snowscoot.
We hope you enjoyed our video and are already looking forward to the next one!
Check out our gallery where you can find all the photos of Snowscoot Eretic Slope.
Find the complete offer of Snowscoot Eretic Slope HERE.
Follow us further on youtube, instagram, facebook, and now also on TikTok, and we would be happy if you share your experiences with this scooter with us.
Team Scootshop.cz





