
Greetings,
we have another favorite unboxing here!
This time we will take a look at the Striker Essence freestyle scooter.
For a detailed description of the scooter, check out the video:
Freestyle scooters Striker Essence are very popular because they are light, large, and assembled from the best parts by Striker. The neck of the board is made from one piece. Thanks to this, it is much stronger. The handlebars are aluminum. You will be able to perform more challenging tricks with them better. Excellent for advanced riders. Suitable for skatepark.
In the video, we introduced the freestyle scooter Striker Essence black
This scooter is more for advanced riders.
The scooter is really tightly packed, the handlebars are excellently wrapped, which prevents any damage.The handlebars are aluminum, with a great design, they have very luxurious grips, they are very pleasant to the touch, and the end caps are, in our opinion, very well done. The handlebar design will definitely impress you!
The socket is double, covering the notch, which is definitely great for us! There are M8 screws with a 6mm Allen key. Really nice Striker clamp. They are really light with dimensions: 620 x 560 mm.
The deck of the scooter is really lightweight with dimensions of 530 x 113 mm, the wheels are 110 mm in size, ABE9 bearings. The design of the wheel center is Hollow, making them very lightweight. The stopper is plastic, featuring the Striker logo and is really durable and long-lasting. At the front, there is the same 110 mm wheel, ABEC9 bearings, hollow.
The fork is made from a single piece, it is an aluminum IHC compression system and there is a recess for the nut, so you only need a 6mm Allen key to tighten it comfortably, which we think is great. The headset is integrated here, this board is for integrated headsets with industrial bearings. The neck is lightweight, with a nice design and is made from a single piece, so it should not crack.
The griptape on the scooter has a great look, on the bottom of the deck it's great that the welds are inside, so they won't get damaged.
The scooter is really super light, making it perfect for the skatepark, with a total scooter weight of 3250 g and a handlebar height from the ground of 870 mm.

| Freestyle scooter for | advanced riders |
| Weight | 3250 g |
| Backsweep | No |
| Handlebar height | 620 mm |
| Handlebar width | 560 mm |
| Handlebar height from the ground | 870 mm |
| Handlebar shape | Shape Y |
| Handlebar Material | aluminum |
| Outer Handlebar Diameter | 35 mm |
| Inner Handlebar Diameter | 28 mm |
| Deck Length | 530 mm |
| Deck Width | 114 mm |
| Deck Angle | 82.5 |
| Concave | yes |
| Deck Material | aluminum 6061 T6 |
| Deck Neck | one-piece |
| Clamp | two-bolt |
| Inner diameter of the clamp without SHIM | 35 mm |
| Type of headset according to boards | Integrated |
| Headset | threadless |
| Headset bearings | industrial |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork Material | aluminum |
| Wheel Size | 110 mm |
| Wheel Hub Design | Hollow |
| Wheel Hub Material | aluminum |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression system | IHC |
| Brake type | springless (Flex fender) |
| Brake material | plastic |
| Load capacity | 100 kg |
Drop test: Absolutely amazing, The scooter spins perfectly and is excellently balanced!
Rating: For us, this scooter is really great and we definitely recommend it!
It's great that it's all-aluminum, so it's more suitable for the skatepark. The scooter has high-quality components, we like the design of the scooter's neck, as it is lightweight. For us, definitely one of the best scooters for advanced riders in the skatepark. We definitely recommend the scooter.In our gallery you can view all color variants of this scooter and if you want to see all our Striker Essence freestyle scooters that we offer, check out the link HERE.
Follow us on Instagram and Facebook, and we would be happy if you share your experiences with this scooter with us.
The Scootshop.cz Team





