
Hello everyone!
We have another unpack orders video for you, so we hope you'll like it this time as well.
So come and watch our next video from the Unpack orders series with us:
What products could you see in the video?
Aztek is an American manufacturer of freestyle scooters and spare parts with a perfect combination of balance and parameters.Dimensions of the wheels are 110 mm in diameter and 24 mm in width.Weight of one wheel is only 214 grams, making them suitable for skateparks as well as street.Core material of the wheel is aluminum and the rubber hardness is 84A.IN THE PACKAGE YOU WILL FIND 2 WHEELS.
Specifications:

| Weight | 214 g |
| Wheel size | 110 mm |
| Wheel hub material | aluminum |
| Rubber shape | flat |
| Hub design Wheels | Spoked |
| Bearings | 608-2RS |
| Wheel hardness | 84 |
| Wheel hub width | 24 mm |
| Wheel rubber width | 24 mm |
| For diameter axles | 8mm |
| Number of pieces in package | 2pcs |
| Color | blue |
| Color | clear |
| Designed in | USA |
| Made in | China |
The complete offer of Aztek Architect wheels can be found HERE.
Aztek is an American manufacturer of freestyle scooters and spare parts with a perfect combination of balance and parameters.Fender is a replacement for a movable brake.Material of the brake is hardened plastic, which makes the weight of the fender only 83 grams. The fender can accommodate wheels with a diameter of 100-120 mm and a width of 24-30 mm.
Specifications:

| Weight | 83 g |
| Brake Material | plastic |
| Brake Type | Fender (non-flexible, rigid) |
| Color | black |
| Designed in | USA |
| Made in | China |
Don't forget to check out our complete range of Fender Aztek Lucid brakes.
Aztek is an American manufacturer of freestyle scooters and spare parts with a perfect combination of balance and parameters.Length of the grips is 170 mm, so they fit any handlebars.Thickness of the grips is 5 mm of pure rubber and a total of 32 mm including the handlebars. You will receive end caps for steel handlebars.
Specifications:

| Weight | 144 g |
| Total length | 170 mm |
| Total width | 30 mm |
| Color | pink |
| Designed in | USA |
| Manufactured in | China |
The complete offer of Aztek Lite grips can be found HERE.
Lightweight, aluminum handlebars from Aztek! The handlebars have dimensions of 626 mm in height and 587 mm in width.Y Shape handlebars provide greater strength than traditional T-shaped ones.Diameters of the handlebars are 25/32 mm and are designed for SCS.
Specifications:

| Weight | 805 g |
| Handlebar Height | 626 mm |
| Handlebar Width | 587 mm |
| Backsweep | No |
| Material handlebars | aluminum |
| Notch | No |
| Bar Adapter | No |
| Outer diameter of handlebars | 32 mm |
| Inner diameter of handlebars | 25 |
| Handlebars for compression | SCS |
| Handlebar shape | Y shape |
| Color | black |
| Designed v | USA |
| Made in | China |
Don't forget to check out our complete range of Aztek Apollo Alloy handlebars.
Super steel T-shirts from the American brand Aztek.Dimensions of the handlebars are 710 mm in height and 610 mm in width. Weight of the handlebars is 1290 grams.Diameters of the handlebars are 28/32 mm and since the handlebars are designed for SCS, you will not find a notch in them.
Specifications:

| Weight | 1290 g |
| Handlebar Height | 710 mm |
| Handlebar Width | 610 mm |
| Backsweep | No |
| Material handlebars | steel |
| Notch | No |
| Bar Adapter | No |
| Outer diameter of handlebars | 32 mm |
| Inner diameter of handlebars | 28 mm |
| Handlebars for compression | SCS |
| Handlebar shape | T-shape |
| Color | black |
| Designed v | USA |
| Manufactured in | China |
The complete offer of Aztek Davinci handlebars can be found HERE.
Aztek is an American manufacturer of freestyle scooters and spare parts with a perfect combination of balance and parameters. One of the most iconic and lightweight boards, famous for its unique design, is finally available here.Weight of the board is only 1310 grams. The board measures 520 mm in length, 124 mm in width, and the footspace is 380 mm. The board can accommodate wheels with maximum dimensions of 120 x 24 mm. The board is one-piece made of high-quality material aluminum with a strength grade of T6. At the end of the deck, there is a steel springless flex fender brake.With the board, you will receive FREE GRIPTAPE!
Specifications:

| Weight | 1310 g |
| Size | 20.5" |
| Deck Length | 520 mm |
| Deck Width | 124 mm |
| Footspace | 380 mm |
| Dropout Shape | Box Cut (square shape) |
| Wheel Size | 100, 110, 115, 120 mm |
| For wheel hub | 24mm |
| Concave | no |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Type of headset according to the deck | Integrated |
| Deck angle | 83 |
| Height of the deck neck tube | 100 mm |
| Neck plates | one-piece |
| Brake material | steel |
| Brake type | springless (Flex fender) |
| Fork axle diameter | 8mm |
| Color | black |
| Designed in | USA |
| Manufactured in | China |
The complete offer of Aztek Hydra plates can be found HERE.
We hope you enjoyed our fifth episode of the new Unpack orders video series and that you are already looking forward to the next one!
Don't forget to follow us on Facebook, Instagram, and YouTube!
If you have a question or suggestion on how we could improve these videos, please do not hesitate to contact us!
We look forward to your opinions and experiences.
Team Scootshop.cz





