| Max. average above the knee | 0 cm |
| Min. average above the knee | 0 cm |
| Max. average below the knee | 0 cm |
| Min. average below the knee | 0 cm |
| Max. Average above the elbow | 0 cm |
| Min. Average above the elbow | 0 cm |
| Max. average below the elbow | 0 cm |
| Min. average below the elbow | 0 cm |
| Protectors for | freestyle sports |
| Type of protectors | 2pack: knees, elbows |
| Size | L |
| Color | black |
| Designed in | Latvia |
| Made in | China |
Boom is a Latvian brand focused on producing perfect protectors at great prices.
In this set, you will find knee and elbow pads that will fit anyone.These protectors are made from high-quality and durable materials that have high resistance to wear and abrasion. The protectors are padded on the inside to ensure comfort even after longer rides. Top of the protector or sliding surface is made of hardened plastic on the protectors, and thanks to the opposing rivets with rings, these protectors are suitable for skateparks, street and ramps. Knee and elbow pads feature two elastic straps that prevent slipping of the pads.
These are proper protectors that, when used correctly, will protect many knees and elbows.
Size chart:
| Max. average above the knee | 0 cm |
| Min. average above the knee | 0 cm |
| Max. average below the knee | 0 cm |
| Min. average below the knee | 0 cm |
| Max. Average above the elbow | 0 cm |
| Min. Average above the elbow | 0 cm |
| Max. average below the elbow | 0 cm |
| Min. average below the elbow | 0 cm |
| Protectors for | freestyle sports |
| Type of protectors | 2pack: knees, elbows |
| Size | L |
| Color | black |
| Designed in | Latvia |
| Made in | China |
Boom Basic Double Pad Set Purple L
Boom Basic Double Pad Set Purple XS
Boom Basic Double Pad Set Purple S
Boom Basic Double Pad Set Purple M