We wish everyone a beautiful day,
We have a new unboxing for you!
This time, let's take a look at the freestyle scooter Ethic Vulcain 12STD!
In the video, we introduced the freestyle scooter Ethic Vulcain 12STD.
The packaging of this scooter is absolutely perfect.
All scooter components are really tightly packed. The package includes a manual that is in many languages, but unfortunately not in Czech, however, we will provide it for you. The scooter also includes a 5 and 6 Allen key.The handlebars really impressed us with their craftsmanship. We really like their color and weld processing. The brand emblem is really beautifully done here. Double clamp with notch, hex socket clamp 6, in case you accidentally strip the screw, it can be unscrewed from the other side. The handlebars have a backsweep, classic Ethic grips, and Ethic bar ends. The handlebar height is 670 mm, and the handlebar width is 600 mm.
The board has a concave, there is a classic, springless, plastic brake, which is on a 6 Allen key, which is great. Everything on this scooter can be tightened with a 6mm Allen key, which is absolutely amazing!The deck's neck is two-piece, with an integrated headset, and there is HIC compression. system. Aluminum fork with a larger axle.Why 12STD? 12STD is the average of the shaft. The standard axle diameter is 8 mm, but for these wheels, it is 12 mm. The axle is stronger. These wheels also have larger bearings. They do not use standard 608, but larger ones. The wheel is then faster and the bearings do not get damaged. Thanks to the width of 30 mm, the wheels are more stable and faster. The package also includes spacers in case you want to put different axles on the scooter. The length of the board is 560 mm, the width of the board is 127 mm, and the footspace is 355 mm.
The total weight of the scooter is 3,995 g and the total height is 900 mm.
Main advantages:
Specifications:

| Freestyle scooter for | advanced riders |
| Weight | 3995 g |
| Maximum rider height: | 190 cm |
| Minimum rider height: | 175 cm |
| Backsweep | Yes |
| Handlebar height | 670 mm |
| Handlebar width | 600 mm |
| Handlebar height from the ground | 900 mm |
| Handlebar Shape | Y Shape |
| Handlebar Material | steel |
| Outer Diameter of Handlebars | 35 mm |
| Inner Diameter handlebars | 32 mm |
| Deck length | 560 mm |
| Deck width | 127 mm |
| Footspace | 355 mm |
| Deck angle | 83 |
| Concave | yes |
| Deck material | aluminum 6061 T6 |
| Deck neck | two-piece (welded) |
| Dropout shape | Peg Cut (standard shape) |
| Clamp | two-bolt |
| Inner diameter of the clamp without SHIM | 35 mm |
| Type of headset according to the deck | Integrated |
| Headset | threadless |
| Headset bearings composition | industrial |
| Fork type | threadless, one-piece |
| Fork Material | aluminum |
| Wheel Size | 125 mm |
| Wheel Rubber Width | 30 mm |
| Wheel Hub Width | 30 mm |
| Wheel Hub Design | Spoked |
| Hub Material wheels | aluminum |
| Bearings | ABEC 9 |
| Compression system | HIC |
| Brake type | springless (Flex fender) |
| Brake material | plastic |
| Load capacity | 100 kg |
| Color | silver |
| Designed in | France |
| Manufactured in | China |
Rating: We definitely recommend the Ethic Vulcain 12STD freestyle scooter to all demanding, advanced riders. The scooter caught our attention not only with its design, but mainly with its execution and quality features. We definitely recommend the scooter!
We hope you enjoyed our video and are already looking forward to the next one!
Check out our gallery where you can find all the photos of the freestyle scooter Ethic Vulcain 12STD.
Find the complete offer of Ethic Vulcain freestyle scooters HERE.
Follow us further on youtube, instagram, and facebook, and we would be happy if you share your experiences with this scooter with us.
Team Scootshop.cz





